فهرست مطالب

مروری بر تاریخچه نایلون حبابدار

نایلون حبابدار برای اولین بار در سال 1957توسط دو مهندس به نام های آلفرد فیلدینگ و مارک چانونز در هاوتورن، نیوجرسی اختراع شد.

این محصول در دوره آن ها کاربرد آن چنانی نداشت تا اینکه در سال 1990 شرکت تولید قطعات کامپیوتر IBM برای بسته بندی محصولات خود و ایمن نگه داشتن آنها از نایلون حبابدار استفاده کردند.

روند تولید نایلون حبابدار

برای تولید نایلون حبابدار در ابتدا مواد با نسبت های مشخص شده با هم مخلوط می شوند و سپس به طرف دستگاه اکسترودر هدایت میشوند و سپس مواد ورقه ای که توسط کلندر ضخامتش مشخص میشود. پس از عبور محصول از داخل خشک کن در آخر نوار پیچیده و رول می شود.

نایلون حبابدار دولایه به این صورت ساخته می شود که پس از ذوب شدن رزین پلی اتیلن، آن را روی تخته می ریزند و به اندازه کافی نازک میکنند تا اینکه دو لایه نایلون تولید شود که به همدیگر چسبیده هستند که مقداری هوا در میان آن محبوس شده است.

سپس این نایلون دو لایه را به دور یک دستگاه استوانه مانند می پیچند. این دستگاه استوانه؛ سوراخ هایی قرار گرفته اند که دارای نیروی مکنده هستند.

وقتی نایلون دولایه ای که درون آن هوا حبس شده است به دور این استوانه بپیچد و  قسمت های مختلفی از سطح آن توسط حفره های استوانه مکیده شود، حوای محبوس به طرف این حفره کشیده می شود و لایه زیرین بخاطر قدرت مکندگی دستگاه دارای برآمدگی ها یا حباب هایی می شود که از هوای بین دو لایه پر شده اند.

انواع دسته بندی نایلون حبابدار

نایلون حبابدار با توجه به نیاز تولید کننده و تنوع قیمت دسته بندی های متفاوتی داره که در این قسمت به اونها میپردازیم

 

دسته بندی نایلون حبابدار از نظر کیفیت

مواد اصلی تولید نایلون، پلی اتیلن هستش که اگر قرار باشه نایلون حبابدار درجه یک و شفافی تولید بشه، تولید کننده موظف که درصد بیشتری از این مواد استفاده کنه. که در این صورت نایلون حبابدار به دو دسته :

  1. نایلون درجه یک تولید شده از مواد درجه پلی اتیلن
  2. نایلون درجه دو ترکیبی از پلی اتیلن و مواد بازیافتی 

تفاوت نایلون حبابدار درجه یک با دو در چیست؟

تفاوت عمده این دو محصول ابتدا در شفافیت آن است. نایلون های درجه یک به مراتب شفاف تر هستند.

مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد بوی اسانسی هستش که برای جلوگیری از بوی پلاستیک از اون استفاده میکنند.

و در نهایت نکته ای که مهم هستش وزن نایلون درجه دو حدود 25% بیشتر از وزن نایلون حبابدار درجه یک هستش

دسته بندی نایلون حبابدار از نظر تعداد لایه ها

نایلون های حبابدار از نظر تعداد لایه ها به دو دسته :

  1. نایلون حبابدار دولایه 
  2. نایلون حبابدار سه لایه

تقسیم بندی میشن 

تفاوت نایلون حبابداردو لایه با سه لایه در چیست؟

لایه حباب اگر قرار باشه شکل بگیره خب طبیعتا یک لایه که از هوا پر میشه لایه بعدی به اون میچسبه و نایلون حبابدار دولایه رو تشکیل میده. اگز خوب تصور کرده باشین در این حالت یک سطح دارای برجستگی میشه و سطح زیرین صاف و یکدسته.این محصول استقامت کمتری در برابر ضربات وارد شده نسبت به سه لایه داره و معمولا برای اجسام کوچکتر استفاده میشه.

دسته بندی نایلون حبابدار از ابعاد حباب

ابعاد حباب هایی که معمولا در بازار وجود داره کلا به دو دسته تقسیم میشه:

  • نایلون حبابدارریز ” ضخامت 10 میلیمتر “
  • نایلون حبابداردرشت ” ضخامت 20 میلیمتر “

این ابعاد یا به عبارتی قطر حباب هستش و معمولا در بازار این دو نوع وجود داره ولی سام پلاستیک  اقدام به تولید نایلون حبابداردرشت به قطر 30 میلیمتری هم نموده است.

تفاوت نایلون حباب ریز و درشت در چیست؟

تفاوت مشهودشون که ضخامت اون هستش خب طبیعتا هر چقئر که حباب ضخیم تر باشه استقامت بیشتری داره و تولید کننده ها با توجه به حساسیت محصول تولیدیشون محصول رو خریداری میکنن.

تفاوت دیگه ای که این دو باهم دارن میشه به وزنشون اشاره کرد هر چقدر که حباب درشت تر باشه وزن بیشتری داره .